Pot anula un proces de divorț în Republica Moldova

30 september 2019 64

Bună ziua. Am un proces la Hancești pe data de 24.10.2019 pentru desfacerea căsătoriei și stabilirea domiciliului minorului. Faza este ca noi avem proces în România pe rol, iar noi nu am locuit niciodată in Republica Moldova. Ce se poate face în acest sens? Eu am trimis un email judecătoriei, dar nu am primit nici un răspuns. Acest proces în Hâncesti ar trebui anulat. Ma puteți ajuta?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna!

In cazul în care procesul judiciar din România a fost inițiat primul urmează sa contractați un avocat care sa va reprezinte interesele în procesul judiciar din Moldova.
Dacă, cele invocate de către Dvs. se confirmă prin acte ce se referă la depunerea acțiunii în fața instanțelor de judecată române și... mai detaliat actul judecătoresc ce confirmă acceptarea spre examinare și punerea pe rol a cererii introduse de către dvs. este necesar să se ceară încetarea examinării acțiunii introduse în fața instanței judecătorești din Moldova prin depunerea unei cereri.
Actele depuse on-line trebuie să întrunească condițiile unui document electronic care, se semnează doar cu semnătură electronică.

Dacă doriți sa contractați un avocat din Moldova ați putea elibera avocatului o procură a cărei text va fi pregătit de avocat.

30 september 2019