Pot beneficia de intreg concediul anual?

28 january 2019 61

Buna ziua. In aprilie 2019 urmeaza sa ies in concediu de maternitate. In martie as dori sa iau 28 de zile de concediu. Pot beneficia de intreg concediul anual (28 zile), sau doar numarul de zile pentru lunile pe care le-am lucrat in 2019?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Este posibil, la caz vedeți
Articolul 125. Alipirea concediului de odihnă anual la concediul de maternitate şi la concediul pentru îngrijirea copilului
(1) Femeii, în baza unei cereri scrise, i se acordă concediul de odihnă anual... mai detaliat înainte de concediul de maternitate, prevăzut la art.124 alin.(1), sau imediat după el, sau după terminarea concediului pentru îngrijirea copilului.
(2) Persoanelor menţionate la art.124 alin.(4) şi la art.127 concediul de odihnă anual li se acordă, în baza unei cereri scrise, după terminarea concediului pentru îngrijirea copilului.
(3) Salariaţii care au adoptat copii nou-născuţi sau i-au luat sub tutelă pot folosi, în baza unei cereri scrise, concediul de odihnă anual după terminarea oricăruia din concediile acordate conform art.127.
(4) Concediile de odihnă anuale, conform alin.(1)-(3), li se acordă salariaţilor indiferent de vechimea în muncă în unitatea respectivă.

28 january 2019