Pot beneficia odata pe an de ajutor financiar de la compania la care lucrez?

28 august 2020 22

Buna ziua. Sunt mama singura a unui copil de 9 ani. Conform Codului Muncii, am dreptul sa benefeciez o data pe an de ajutor financiar din partea companiei?

Jurist comments 1

Rodica Jereghi
  • Legal consultant

Bună,
cuvântul cheie este „poate” dar nu „trebuie”. Aveți dreptate, puteți beneficia de ajutor material. Puteți depune în acest sens o cerere angajatorului. Acesta în funcție de disponibilități poate să acorde, sau nu.

29 august 2020