Pot calatori din Romania spre Spania cu 2 copii minori?

09 march 2023 30

Buna! Pot calatori cu 2 copii minori (toti cu pasapoarte moldovenesti) de pe un aeroport din Romania in Spania la tatal copiilor (cu care sunt casatorita), daca nu am acordul scris al lui? Trebuia sa zburam din Chisinau, dar compania a schimbat biletele cu plecarea din Iasi. La aeroportul din Iasi o sa am nevoie de acordul scris din partea tatalui?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Advocate
  • Other violations

Bună.
Pe lângă pașaport sau actul de identitate, toți copiii care călătoresc cu un singur părinte
pot avea nevoie și de o autorizație (oficială) semnată de ambii părinți, de celălalt părinte sau de tutorele legal, prin care li se permite să călătorească.
Întrucât nu există norme UE cu privire la acest aspect, fiecare... mai detaliat stat membru este liber să stabilească dacă minorul are nevoie de autorizație oficială din partea părintelui/părinților sau a tutorelui legal.

Potrivit informației Poliției de Frontieră a României:

Minorul care călătorește însoțit doar de unul dintre părinți i se permite ieșirea din țară în următoarele situații:
• dacă părintele însoțitor prezintă o declarația a celuilalt părinte din care să rezulte acordul acestuia cu privire la efectuarea de călătorii în străinătate, pentru o perioadă care să nu depășească 3 ani de la data întocmirii acesteia.

09 march 2023