Pot cere custodia copilului si pensie alimentată pentru ca ulterior sa iau copilul cu mine in alta tara?

25 october 2019 73

Am reședință în altă țară. Pot cere custodia copilului si pensie alimentată pentru ca ulterior sa-mi iau copilul cu mine? Copilul este în familia tatălui și nu da acordul de ieșire a copilului din tara sa trăiască alături de mama lui, el neavand nicio grijă sau responsabilitate față de copil timp de 12 ani.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Buna ziua,

În orice situație stabilirea domiciliului copilului minor peste hotarele țării implică acordul tatălui, astfel acesta poate fi obținut prin intermediul instanței de judecată dacă tatăl nu este de acord motivând necesitatea obținerii acordului.

O altă alternativă ar fi să fie decăzut din drepturile părintești potrivit codului familiei dacă acesta timp... mai detaliat de 12 ani nu a participat la creșterea educația și întreținerea copilului astfel ca soarta acestuia fiindu-i indiferentă, astfel odată decăzut din drepturile părintești, decade și nevoia acordului acestuia pentru stabilirea copilului cu mama peste hotarele țării.

26 october 2019