Pot cere pensia alimentară de 26 ani în urmă?

14 january 2021 28

Bună! Suntem 4 copii de la aceiași tată și mamă. Tata a plecat la altă femeie acum 26 de ani. Când a plecat, noi aveam vârsta de 16, 14, 11 și 9. Nu a plătit pensie alimentară, practic nu a vrut să știe de noi. Trăiește cu femeia la care a plecat 26 ani in urmă și are un copil cu ea.
Mama vrea să treacă casa după noi, dar nu poate pentru că tata cere bani și spune că are tot dreptul să facă tot ce vrea cu 50% ale lui. Având în vedere că nu ne-a dat nimic la niciunul din noi și a lăsat-o pe mama cu 4 copii, noi putem să cerem acum pensia alimentară pe care nu a achitat-o când am fost mici?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna dl. Ion, nu nuse poate, fiindcă legislația în vigoare nu v-a merge la așa ceva. Mama trebuia să ciară pensia atuncea cînd a divorțat. Mama și ex. tata au în devălmăție o avere, care se împarte ficăruia a cîte 1/2. Ex. tata e un om obraznic,el pierdut tot... mai detaliat simțul de om și nu mai vreau să mai spun alt ceva ne frumos.

14 january 2021