Pot conduce o motocicleta cu capacitatea cilindrica de 49,9 cm3 fara permis de categoria A1?

02 may 2020 2814

Buna! Am 17 ani. Conduc de 3 ani o motocicleta cu capacitatea cilindrica de 110 cm3, dar in acte si pe motor scrie 49,9 cm3. Intrebarea este daca am dreptul sa conduc motocicleta fără categoria A1. Si dacă este obligatoriu sa o înregistrez?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna ziua Daniel,

Categoria A1 se refera la motociclu cu capacitatea cilindrică a motorului de pînă la 125 cm3 şi o putere care nu depăşeşte11 kW şi cu raport de putere/greutate ce nu depăşeşte 0,1 kW/kg şi triciclu cu o putere care nu depăşeşte 15 kW.

Categoria A2 motociclu cu o putere... mai detaliat care nu depăşeşte 35 kW şi cu raport de putere/greutate ce nu depăşeşte 0,2 kW/kg şi care nu provine dintr-un vehicul mai mare decît puterea sa dublă;

03 may 2020