Pot contesta procesul-verbal dupa ce am fost notificat despre inceperea executarii silite?

24 october 2022 39

Buna ziua. Pe 03.05.2022 mi-a fost aplicata o amenda pentru o presupusa incalcare a regulilor de circulatie comisa in iarna lui 2021 si fixata de camerele de supraveghere a traficului rutier. Este imposibil ca eu sa fi comis acea incalcare, deoarece nu ma aflam in tara, iar masina a fost data in chirie (am contractul care demonstreaza ca nu eu conduceam masina in perioada respectiva). Nu am reusit sa contest procesul-verbal și am uitat de el. Acum, insa, am primit o citatie privind intentarea procedurii de executare silita, adica ma obliga sa achit amenda plus cheltuielile de executare. Pot sa contest acum procesul-verbal mentionat?

Jurist comments 1

Filip Rotaru
  • Legal consultant
  • Other violations

Buna ziua Grigore, este posibil
Se intocmeste pe langa contestatie si o cerere de repunere in termen
Va pot ajuta cu acest lucru, expediati-mi un email la adresa rotaru.help@gmail.com

25 october 2022