Pot contesta un proces verbal dupa ce a fost achitat?

03 december 2018 79

Buna ziua. Pe 18.07.2018, am fost oprit de catre politie si mi-au spus ca am o incalcare de viteza din data de 26.03.2018, in urma careia mi s-a intocmit un proces-verbal, dar din motivul ca nu mi s-a aratat niciun document care arata aceasta incalcare, nu am semnat procesul, insa agentul de patrulare a oprit un sir de automobile pana totusi 2 soferi au semnat in proces ca martori insa, nu inteleg pentru ce anume semnat. Am cerut copia procesului, insa nu mi-au dat absolut nimic. Pe data de 22.11.2018 a venit scrisoare recomandata cu amenda si hotarare de la judecata ca trebuie sa achit amenda si inca trebuie sa achit si serviciile executorului judecatoresc. Insa dupa ce am analizat procesul-verbal, am abservat ca martorii nu sint indicati in acest proces. Eu sunt peste hotare si sotia, ca sa nu avem bataie de cap, a achitat toate sumele, insa eu as dori sa contestez cel putin pentru falsificarea procesului-verbal din care au disparut martorii si pentru ca nu mi s-a adus la cunostinta nimic, nu mi-au aratat nicio proba ca sa-mi vad incalcarea, doar m-au informat verbal ca am incalcare si atat. Va multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Sigur este posibil de a fi contestat chiar si in cazul achitarii.
Luați aminte, sa va încadrați expres in termenul de 15 zile, oferit de lege.
Ulterior conform principiului normei contravenționale, in caz de nulitate a actului si incetare a procesului

Încetarea procesului contravenţional determină repunerea în drepturi a persoanei în a... mai detaliat cărei privinţă a fost pornit.

03 december 2018