Pot depune repetat cerere pentru pensia alimentara la care am renuntat multi ani in urma

23 march 2020 125

Tatal biologic a fost decazut din drepturi parintesti pentru neachitarea pensiei alimentare. La executorul judecatoresc am semnat o declaratie de renuntare la datoria acumulata la pensia alimentara pentru mai multi ani. Acum pot sa ma adresez in instanta repetat pentru incasarea pensiei alimentare pentru intretinerea copilului minor, daca copilul este adoptat de sotul meu actual?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Nu este nevoie să vă adresați incaodata în instanța de judecată.

Urmează doar de deschis o nouă procedură de executare la executorul judecătoresc cu titlul executoriu care-l dețineți deoarece prezum că a fost încetată vechea procedură de executare la cererea dvs.

24 march 2020