Pot eu sa fac pasaport biometric pentru copil?

11 june 2019 21

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, pot eu sa fac pasaport biometric pentru copil? Sunt divortata. Tatal copilului se afla peste hotare de 11 ani si nu poate face declaratie de consimtamant pentru eliberarea pasaportului.

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
E posibil vedeți
http://www.asp.gov.md/node/1446

12 june 2019
  • Advocate

Bună ziua Leo. Referitor la ceea ce a-ți scris vă comunic, în cazul cînd în hotarîrea de divorț nu este stabilit domiciliul copiilor cu unul dintre părinți, sau mai mult decît atît dacă nu este decăderea din drepturile părintești, atunci aveți drepturi egale asupra copiilor și puteți să perfectați actele... mai detaliat copiilor atît mama cît și tata fără consimțămîntul unui dintre soți.

12 june 2019