Pot fi data in judecata pentru neachitarea pensiei alimentare, atata timp cat am bani in cont in Moldova?

17 november 2021 133

Buna ziua. Ma aflu in strainătate si timp de 1 an si 4 luni nu am platit pensia alimentara (in marime de 1.000 lei pe luna). Am bani in cont intr-o banca din Moldova. Nu vor sa extraga bani din banca, sotul este plecat cu fetita in stainatate, nu i-am vazut de 3 ani. Întrebarea mea este: de ce ei nu scot banii de pe contul meu din Moldova, atata timp cat eu am banii necesari? Ma pot da in judecata?

Jurist comments 1

Filip Rotaru
  • Legal consultant
  • Other violations

Buna ziua Natalia, banii din contul dvs ii poate extrage doar executorul judecatoresc, avand la baza documentul executoriu.
Daca intrebarea e poate sau nu celalalt parinte sa va actioneze in judecata pentru neplata pensiei alimentare , atunci va raspund ca da, poate.
Pentru a evita acest lucru va... mai detaliat indemn sa solutionati litigiul pe cale amiabila transferand suma restanta si respectand in continuare graficul achitarilor . O zi buna !

18 november 2021