Pot fi vandute la licitatie bunuri imobile care nu au fost sechestrate?

14 november 2018 64

Buna ziua! Conform art. 88 alin.1 Cod de executare - Urmărirea bunurilor debitorului constă în sechestrarea, în ridicarea şi în vânzarea lor. Poate fi un bun imobil evaluat și vândut la licitație, fără procedura de sechestrare conform legii, atâta timp cât pare să fie o consecvență stabilită a procedurilor de executare? Mersi mult pentru raspuns!

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Pot fi vândute la licitație doar bunurile sechestrate - acest fapt reiese din insasi denumirea Sectiunii 3 si a art. 125 Cod de Executare.
Totuși, nu este cazul vânzării bunului în ordinea exercitării dreptului de gaj/ipotecă.
Dacă nu este vorba de gaj, nesechestrarea bunului este in favoarea debitorului, care poate vinde liber... mai detaliat bunul până la licitație. Este mai mult un risc/omisiune a executorului judecătoresc, de care ati putea beneficia, decât un temei de nulitate al licitației.

15 november 2018

Va multumesc mult pentru raspuns!

22 november 2018