Pot ieşi din Republica Moldova cu paşaport românesc, având în vedere faptul că proaspăt l-am primit la Bucureşti?

07 april 2018 53

Bună ziua. Eu am mers la Bucureşti cu paşaportul biometric moldovenesc, am ridicat paşaportul românesc, apoi m-am întors în Moldova cu paşaportul moldovenesc. Prin urmare, paşaportul românesc e gol, fără nici o ştampilă ce ar arăta că am trecut vreodată granița cu el. Acum vreau să plec într-o țară din UE (nu România) pentru o perioadă de peste un an, zburând din Chişinău. Pot eu ieşi astfel din țară, prezentând la aeroport paşaportul românesc nou?

Jurist comments 1

Nicolae Beschieru
  • Paralegal

Da , desigur. Pașaportul românesc îți dă dreptul de a circula, nu o ștampilă pe o filă din pașaport.

07 april 2018