Pot importa produse din China daca am Intreprindere Individuala?

21 january 2021 95

Bunza ziua. Am deschis o Intreprindere Individuala si as vrea sa stiu daca pot importa diferite produse din China si ulterior sa le comercializez pe o pagina de retele sociale.
De asemenea, as vrea sa stiu ce intrebari pot aparea la devamarea produselor si ce taxe trebuie achitate.

Jurist comments 1

Andriana Brasoveanu
  • Legal consultant

Salut!
1) Puteti importa produse din China, cu conditia ca comanda se va face direct de pe I.I. achitarea se va efectua prin transfer, si respectiv devamarea produselor se va face tot pe I.I. Preventiv trebuie sa va deschideti Mapa la Serviciul Vamal.
2) Le puteti comercializa pe pagini de retele sociale... mai detaliat cu conditia ca detineti Notificare privind initierea activitatii de comert, deci daca nu ve-ti avea un internet magazin, trebuie sa aveti macar un depozit inregistrat la SFS pe care ve-ti primi Notificarea.
La devamarea intrebari nu pot aparea daca toata procedura este facuta corect, deja depinde si ce produse doriti sa importati. Privitor la taxe va sugerez sa va adresati la un broker vamal.

14 february 2021