Pot in baza certificatului de comodat sa trec Testarea si Asigurarea obligatorie?

03 august 2020 175

Buna Ziua. Mi-a expirat testarea tehnica a masinii. Autovehiculul il conduc in baza de Certificat de Inmatriculare Comodat valabil pina in 2026. Detin urmatoarele acte: 1. Buletin de Identitate; 2. Certificatul de Inmatriculare Comodat; Permisul de conducere; 4. Autovehiculul pe care il conduceam. Dar inspectorii de la statia de testare mi-au zis ca eu sunt obligat sa le prezint si Certificatul de inmatriculare pe numele proprietarului si au refuzat categoric sa-mi faca testarea. As vrea sa stiu care sunt drepturile aferente unui Certificat de Inmatriculare Comodat? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Da.

04 august 2020