Pot intoarce datoria pensiei alimentare pentru întreținerea copilului minor și stabilirea unei pensii noi?

02 september 2019 57

Buna ziua. Sunt divorțată și din 2008 soțul a fost obligat prin instanța de judecată sa achite pensia de întreținere a copilului minor. El achita, dar nu regulat - numai atunci când era supus oricărei intervenții din partea executorului. În toți acești ani s-a acumulat o datorie de 70.000 lei. În 2018 am avut posibilitate sa plecăm in strainatate cu copilul minor și mi s-a cerut o procură că tata este de acord sa plec cu copil din tara. Am făcut această procura cu condiția că eu sa-i scriu către executor o cerere precum sa nu-l impună sa achite pensia alimentara lunar conform deciziei judecatoresti. Într-un fel, sa-l scutesc sa achite și el singur va decide - când va avea posibilitate, va trimite copilului bani pentru întreținere. Noi ne-am mutat cu traiul în Germania. La moment și fostul soț este in Germania, este bine aranjat, are salariu lunar, însă timp de un an a trimis fetei doar 30 de Euro. Pot eu acum sa reîntorc datoria anterioară, și sa-l impun sa plătească regulat, adică lunar, pensia? Căci deja m-a păcălit cu promisiunile lui. As dori sa fie încasata pensia lunar, deoarece refuza, cu toate că acum are posibilitatea. Cum trebuie sa procedez? Trebuie sa scriu din nou cerere către judecată?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Ce anume ați scris in cererea de suspendare?adică în prima cerere? De aceasta depinde pașii următori. Unde este titlul executoriu?
Daca acesta este, puteți solicita încasarea sumei cel puțin pină la virată de 18 ani a copilului.

03 september 2019