Pot intra in Moldova cu o masina pentru care detin doar contractul de vanzare-cumparare?

07 january 2020 442

Buna ziua! Am procurat vinerea trecuta o masina din Romania, inca nu sunt proprietar. Pot intra cu ea in Moldova fara procura? Am doar contractul de vanzare-cumparare. Multumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
La traversarea frontierei de stat a Republicii Moldova cu mijlocul de transport, conducătorul necesită să deţină și să prezinte angajatului Poliției de Frontieră permisul de conducere perfectat pe numele său, valabil pentru categoria (subcategoria) din care face parte autovehiculul condus, certificatul de înmatriculare a vehiculului (indiferent cine este proprietarul vehiculului),... mai detaliat precum şi asigurare obligatorie de răspundere civilă auto valabilă pentru Republica Moldova

10 january 2020