Pot lucra in Germania in baza pașaportului rusesc?

06 may 2019 50

Salutare! Sunt moldoveanca cu cetățenie rusa. Pot lucra in Germania in baza pașaportului rusesc? Va mulțumesc!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Nu, pașaportul rusesc nu este eligibil în acest sens, decât în cazul în care veți încheia un contract individual de muncă și veți dispune de viză eliberată de statul german unde va fi indicat și scopul lucrativ, cu o cerere în acest sens vă puteți adresa și la ambasada... mai detaliat Germaniei la noi in RM. (https://chisinau.diplo.de/md-ro/service/05-VisaEinreise/-/1228286)

07 may 2019