Pot merge pe acoperisul unei cafenele, daca aceasta se afla la parter, eu ma aflu la primul etaj?

10 july 2019 34

Buna ziua! Am asa o intrebare: Eu locuiesc la primul etaj, insa la parter s-a deschis o cafenea, iar acoperisul acesteia se afla sub geamul apartamentului meu! Am dreptul sa merg pe acest acoperis pentru a-mi insira hainele sau nu, caci altfel nu pot? Daca vreau sa fac o fatada, la fel am dreptul sa merg pe acoperis sau nu. Daca nu, care este solutia?

Jurist comments 1

Mihai Guțu
  • Advocate trainee

In dependenta daca incaperea unde se afla cafeneaua face parte din cladirea dvs, sau a fost construita separat (drept o anexa).
In cazul in care face parte din acelasi complex locativ, atunci acoperisul dat se alfa in proprietate comuna, drept urmare, toti proprietari pot avea acces la el.

Articolul... mai detaliat 5. Proprietatea comună
Proprietatea comună în condominiu include toate părţile proprietăţii aflate în folosinţă comună: terenul pe care este construit blocul (blocurile), zidurile, acoperişul, terasele, coşurile de fum, casele scărilor, holurile, subsolurile, pivniţele şi etajele tehnice, tubulaturile de gunoi, ascensoarele, utilajul şi sistemele inginereşti din interiorul sau exteriorul locuinţelor (încăperilor), care deservesc mai multe locuinţe (încăperi), terenurile aferente în hotarele stabilite cu elemente de înverzire, alte obiecte destinate deservirii proprietăţii imobiliare a condominiului.

11 september 2019