Pot părăsi țara cu pașaportul vechi?

11 june 2019 27

Vrem să ne căsătorim și să plecăm în luna de miere. Doresc să știu dacă pot părăsi țara cu pașaportul cu numele de fata mare, dacă sunt deja înscrisă în familia soțului?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
Teoretic nu ar fi cazul să apară probleme deoarece sunteți identificată inclusiv prin IDNP, însă in baza de date va aparea faptul schimbarii numelui, ce poate fi calificat ca fals în acte, totul depinde de persoana, din care considerente aș recomandaa modificarea datelor.
Pentru a fi siguri puteți contacta linia... mai detaliat de informare a poliției de frontieră
http://www.border.gov.md/index.php/ro/contacte

12 june 2019