Pot părăsi tara în urma judecății?

08 may 2018 90

Bună ziua. As vrea sa știu: dacă am avut judecata pe articol penal, în urma căreia s-a hotărât ca am de plătit niște amenzi persoanelor vătămate plus 3 ani cu suspendare, iar eu am plătit doar o parte din amenzi, din cauza ca nu dispun de resurse suficiente. Pot în asemenea caz părăsi tara ca sa plătesc mai apoi amenzile? Sau automat în urma judecății se pune și interdicție?

Jurist comments 1

Călin Bobeică
  • Advocate

Presupun ca amenda aveti in vedere prejudiciile cauzate ...care urmeaza a fi incasate prin intermediul executorului judecatoresc , deci daca nu aveti inca aplicata vreo interdictie de parasire a localitatii , solicitati de la Biroul Probatiune la care sunteti luati la evidenta , plecarea peste hotarele tarii , in cazul... mai detaliat refuzului contestati in instanta de judecata !

09 may 2018