Pot perfecta pasaport in acest caz?

06 august 2018 82

Am 3 dosare penale din motivul incalcarii regulilor circulatiei rutiere:primele doua sunt din 2009 si 2013, iar ultimul anul curent. Am acasa doar hotararea in ultimul dosar penal. M-am adresat la judecata si mi s-a zis sa platesc 50 lei amenda la banca si mi-au eliberat o foaie precum ca nu mai sunt tras la raspundere penala. M-am dus la Registru si am cerut perfectarea pasaportului in 5 zile si acum nu stiu daca voi primi un refuz sau nu.

Jurist comments 2

Iulian Moraru
  • Legal consultant

Bună ziua!

În mod normal, nu ar trebui să vi se refuze perfectarea pașaportului străin.

Succese!

07 august 2018
  • Legal consultant

D-na Olesea, vă spun că DVS trebue să aveți în copii hotărîrele pe toate 3 cauze penale, cu ștampila-umedă, altfel o să vă refuze.

04 january 2020