Pot pleca din țară dacă am datorii mari

17 march 2022 172

Buna ziua. Am datorii mari la companii nebancare. Au crescut penalitatile pe timp de carantina și nu am avut posibilitate sa le achit. Nu sunt sigur dacă este deschis dosar penal, dar vreau sa aflu dacă pot iesi din țara sa plec la munca ca sa rambursez datoriile.

Jurist comments 2

Irina Clepalo
  • Legal consultant

Buna ziua, revendicarea datoriilor de către companiile de microfinanțare reprezintă un litigiu civil și nu are nici o legătură cu deschiderea unui dosar penal. Doar în cazul că sunt emise hotărîri de încasarea a datoriilor și emise titluri executorii pe baza acestora, executorul judecatăresc poate solicita interdicția de a părăsi... mai detaliat țara. Verificați pe portalul instanțelor de judecată dacă există astfel de procese civile și dacă au fost emise hotărîri.

18 march 2022
  • Legal consultant

Buna Vasile, eu de o dată te orientezi, nu vei fi tras la răspundere penală, deoarece există un litigiu civil. Ai dreptul să pleci la muncă după hotarele țării. Nu lua în considerație celea spuse de avocați ”deștepți ” , polițiști ” deștepți ”.

19 march 2022