Pot pleca împreună cu copilul să-l vizităm pe tatăl care se află peste hotare?

28 september 2022 208

Buna! Nu sunt căsătorită cu tatăl copilului meu (care se află în prezent peste hotare), dar acesta este înscris în certificatul de naștere al copilului. Pot pleca împreună cu copilul să-l vizităm pe tatăl?

Jurist comments 2

Sergiu Galeru
  • Advocate trainee

Bună!
Da.

28 september 2022
  • Legal consultant

Buna Augustina pentru a nu avea probleme la frontieră, adică a le evita, eu vă propun să faceți rost de acordul tatălui, făcut la un notar din țara, unde se află el.

29 september 2022