Pot pleca peste hotare daca nu am achitat un credit?

11 january 2020 863

Buna ziua. Am luat un credit de la o companie de creditare si nu l-am platit niciodata. Judecata inca nu a fost. Vreau sa plec peste hotare sa intorc datoria. Pot sa plec ori nu?

Jurist comments 2

Alexandru Lungu
  • Advocate

Puteți pleca peste hotare fără probleme, dar să aveți în vedere că penalitățile pentru neachitarea la timp a datoriilor cresc în fiecare zi. S-ar putea să întoarceți dublu sau chiar triplu.

12 january 2020
  • Legal consultant

Bună ziua Maxim,

Sigur puteți pleca, chiar și să fi fost judecată și să fi nimerit titlul la executor, foarte rar se aplică interdicția de a părăsi țara.

12 january 2020