Pot presta servicii de design interior in baza patentei de intreprinzator?

25 october 2022 9

Buna ziua! Eu doresc sa prestez servicii de design de interior (lucru de acasa), plasand publicitate pe Internet, inclusiv retele de socializare.
1. Pot presta asemenea servicii in baza patentei de intreprinzator?
2. Sumele incasate pentru serviciile prestate trebuie sa fie declarate la organul fiscal? Daca da, trebuie sa intocmesc un contract de prestare servicii dintre mine (persoana fizica) si client si sa indic suma incasata?
3. Pe langa patenta, trebuie sa mai am alte documente?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Vedeți legea și mai cu precizie anexa unde sunt identificate expres genurile de activitate https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=121971&lang=ro

26 october 2022