Pot primi bani din străinătate, având un credit nerambursat?

11 january 2023 5

Bună ziua. Este posibil să primesc bani din străinătate, dacă am două credite nerambursate în sumă foarte mare la companii nebancare, sau există probabilitatea ca banii să-mi fie opriți (sustrași) undeva? Mulțumesc.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna ziua Catalin,

Daca va aflati la etapa de executare cu privire la datoriile pe ambele credite, atunci executorul judecatoresc poate urmări sumele respective dacă sunt transferate pe conturile Dvs. bancare.

În caz că nu sunteți la această etapă, atunci puteți fi sigur că banii nu vor putea fi urmăriți de nimeni.

Un... mai detaliat alt moment ar fi modul cum sunt transferați banii. În cazul în care transferul este făcut prin sistemele de plată de genul WesternUnion, atunci aveți șanse să primiți banii chiar și dacă sunteți la etapa de executare. Dar, în așa caz sunt mai multe circumstanțe de care depinde rezultatul final.

12 january 2023