Pot sa achit în rate lunare datoriile la credite?

09 february 2023 94

Bună ziua. Am luat mai multe credite, pe care nu le-am rambursat la timp și două au ajuns deja la executor. În prezent, mă aflu în afara țării. Cum pot să mă înțeleg cu executorul? Pot sa achit în rate lunare datoriile mentionate? Mulțumesc!

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua Nicoleta.
Luaţi legătura cu executorul la care se află în executare cazul dumneavoastră.
https://www.unej.md/en/executori/1
Apelaţi sau scrieţi un email.
Deja cu el vă veţi înţelege referitor la eşalonarea plăţilor.
Legea nu interzice achitarea în rate a datoriilor, numai că creditorul are dreptul să mai ceară dobînzi pentru sumele restante.

09 february 2023