Pot sa beneficiez de compensații în urma reducerii funcției deținute

10 november 2019 134

Bună ziua. Am fost preavizat pe data de 17 septembrie in legătură cu reducerea numărului de state si a funcției pe care o dețin. Peste o săptămână se împlinește termenul de 2 luni și nu mi-au propus nimic si nici nu se prevede in momentul apropiat. Pot să mă eliberez sa fiu liber de contract și să cer de la instituția unde am activat o indemnizație compensatorie in legătură cu reducerea funcției si trecerea termenului de preavizare?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Vedeti ce prevede art. 186 Codul Muncii:

Articolul 186. Indemnizaţia de eliberare din serviciu
(1) Salariaţilor concediaţi în legătură cu lichidarea unităţii sau cu încetarea activităţii angajatorului persoană fizică (art.86 alin.(1) lit.b)), sau cu reducerea numărului ori a statelor de personal la unitate (art.86 alin.(1) lit.c)) li... mai detaliat se garantează:
a) pentru prima lună, plata unei indemnizaţii de eliberare din serviciu egală cu mărimea sumată a unui salariu mediu săptămînal pentru fiecare an complet lucrat la unitatea în cauză, dar nu mai mare decît şase salarii medii lunare şi nu mai mică decît un salariu mediu lunar. Dacă unitatea a fost succesorul de drept al unei unităţi reorganizate anterior şi contractul individual de muncă cu salariaţii în cauză nu a încetat anterior (art.81), se vor lua în calcul toţi anii de activitate;
b) pentru a doua lună, plata unei indemnizaţii de eliberare din serviciu egală cu cuantumul salariului mediu lunar dacă persoana concediată nu a fost plasată în cîmpul muncii;
c) pentru a treia lună, plata unei indemnizaţii de eliberare din serviciu egală cu cuantumul salariului mediu lunar, dacă persoana concediată nu a fost plasată în cîmpul muncii;
d) la lichidarea unităţii, prin acordul scris al părţilor, achitarea integrală a sumelor legate de concedierea salariatului pe toate 3 luni, la data concedierii.
Notă.
În cazul plasării persoanei concediate în cîmpul muncii pe parcursul lunilor indicate la lit.b) şi c), indemnizaţia se va achita pe perioada de pînă la data angajării acesteia.
(2) Indemnizaţia de eliberare din serviciu în mărimea unui salariu mediu pe 2 săptămîni se plăteşte salariaţilor la încetarea contractului individual de muncă în legătură cu:
a) constatarea faptului că salariatul nu corespunde funcţiei deţinute sau muncii prestate din cauza stării de sănătate, în conformitate cu certificatul medical respectiv, sau ca urmare a calificării insuficiente confirmate prin hotărîrea comisiei de atestare (art.86 alin.(1) lit.d) şi e));
b) restabilirea la locul de muncă, conform hotărîrii judecătoreşti, a salariatului care a îndeplinit anterior munca respectivă (art.86 alin.(1) lit.t));
c) refuzul salariatului de a fi transferat în altă localitate în legătură cu transferarea unităţii în această localitate (art.86 alin.(1) lit.y)).
(3) Salariaţii al căror contract individual de muncă a fost suspendat în legătură cu încorporarea în serviciul militar în termen, în serviciul militar cu termen redus sau în serviciul civil (art.76 lit.e)) ori care au demisionat în legătură cu încălcarea de către angajator a contractului individual sau a celui colectiv de muncă (art.85 alin.(2)) beneficiază de indemnizaţia prevăzută la alin.(2).
(4) Plata indemnizaţiei de eliberare din serviciu se efectuează la locul de muncă precedent.
(5) În contractul colectiv sau în cel individual de muncă pot fi prevăzute şi alte cazuri de plată a indemnizaţiei de eliberare din serviciu, mărimi sporite ale acesteia, precum şi termene mai îndelungate de plată a indemnizaţiei.
————-
Dvs. trebuie sa asteptati implinirea termenului, si sa cereti emiterea ordinului de concediere respectiv. Doar in asa caz veti putea eventual contesta acel ordin in instanta de judecata.
Din ceea ce descrieti Dvs, este evidenta incalcarea procedurii de catre angajator, fapt ce poate fi urilizat de Dvs in instanta de judecata, pentru a putea obtine, dupa caz: restabilirea la serviciu (cu plata tuturor indemnizatiilor si a salariului oentru toata perioada cit nu ati lucrat), sau incasarea indemnizatiilor corespunzatoare, a prejudiciului moral, material, etc.
Daca depuneti cerere de demisie acum, nu veti avea aceste beneficii.

11 november 2019