Pot sa cer o pensie alimentara mai mare?

07 april 2023 138

Buna ziua. Am un copil cu autism, care a fost diagnosticat acum o lună cu aceasta dizabilitate. Din cauza aceasta nu pot merge la munca, deoarece nu am cu cine sa-l las. Tatal copilului, cu care nu am fost casatorita, ne plateste pensie alimentara in suma de 1.000 lei lunar. Nu am niciun fel de venituri, iar cheltuielile pentru spitale speciale cu terapia ABA sunt in jur de 7.000-12.000 pe luna, la care se adauga medicamentele si chiria apartamentului. In aceste circumstante, pot cere prin judecata o mărire a pensiei alimentare macar pana la 5.000 de lei lunar?

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua Ecaterina.
Desigur puteţi să vă adresaţi în instanţă cu o asemenea cerere. Deja referitor la noul cuantul al pensiei se va expune instanţa reişind şi din starea materială a tatălui copilului.
Codul familiei prevede:
Articolul 110. Modificarea cuantumului pensiei

... mai detaliat de întreţinere stabilite de instanţa

judecătorească sau scutirea de

plata acesteia

În cazul în care starea materială sau familială a uneia dintre părţi s-a schimbat, instanţa judecătorească, luînd în considerare şi alte circumstanţe importante ale părţilor, este în drept, la cererea oricăreia dintre ele, să modifice cuantumul pensiei de întreţinere sau să-l scutească pe debitorul întreţinerii de plata acesteia

09 april 2023
Tatiana Scobiola
  • Advocate
  • Other violations

Articolul 79. Participarea părinţilor la cheltuielile
suplimentare în favoarea copiilor
(1) În caz de litigii şi de circumstanţe excepţionale (boală gravă, mutilare a copilului minor sau a celui major... mai detaliat inapt de muncă, necesitatea achitării cheltuielilor privind îngrijirea acestora etc.), în lipsa contractului între părţi, instanţa judecătorească poate obliga pe fiecare dintre părinţi să participe la cheltuielile suplimentare generate de aceste circumstanţe.
(2) Modalitatea participării părinţilor la cheltuielile suplimentare, precum şi cuantumul acestor cheltuieli sînt stabilite de instanţa judecătorească, ţinîndu-se cont de starea materială şi familială a părinţilor şi copiilor şi de alte circumstanţe importante. Cuantumul cheltuielilor suplimentare se stabileşte într-o sumă bănească fixă, ce va fi achitată lunar.
(3) Instanţa judecătorească poate obliga părinţii să participe la cheltuielile suplimentare deja făcute, precum şi la viitoarele cheltuieli suplimentare.

09 april 2023