Pot sa cumpar automobil cu numere bulgare daca stapanul automobilului are contractul de vanzare-cumparare iar masina e inscrisa pe alta persoana?

07 august 2020 245

Automobilul a fost adus din Bulgaria si a fost inscris pe un moldovean, apoi s-a facut contract de cumparare-vanzare pentru cumparator, acum eu pot sa cumpar automobilul de la proprietarul cu contract de vanzare-cumparare? Si care este procedura?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Advocate

Ce aveți în vedere prin "a fost înscris pe un moldovean" ?

Atît timp cât automobilul este mai vechi de 10 ani și nu poate fi înmatriculat în RM, aceste contracte, nu vor produce efecte juridice pe teritoriul RM.

Or, dreptul de proprietate asupra automobilului trebuie înscris în Registrul de Stat al... mai detaliat Transporturilor.

Da, aveți un contract care dovedește faptul că ați cumpărat automobilul, dar nu poate fi pus la evidență, nu poate fi perfectata o asigurare sau revizia tehnică.

08 august 2020