Pot sa dau o persoană în judecată?

25 june 2018 71

Buna ziua. Casa mea este în constructie. Am avut niste lucrători care au făcut tavanul casei și nu au făcut corect și i-am rugat să îmi întoarcă banii. Ei nu vor să îmi întoarcă banii cheltuiți. Va rog frumos sa mă ajutați: cum sa procedez? Mersi mult.

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Bună ziua,
Pentru moment urmează a concretiza dacă aveți încheiat contract cu persoanele în cauză în vederea executării lucrărilor.
Plus, la caz urmează a fi efectuată expertiză pentru a demonstra lipsa calității, cît și prejudiciu cauzat, fiind posibilă încasarea și de penalități.

25 june 2018
Nicolae Ilco (Calin)
  • Paralegal
  • Other violations

Salutare,

În completarea celor spuse de D-ul Vitalie, în cazul în care aveţi contract, art. 602, CC prevede următoarele:

În cazul în care nu execută obligaţia, debitorul este ţinut să-l despăgubească pe creditor pentru prejudiciul cauzat astfel dacă nu dovedeşte că neexecutarea obligaţiei nu-i este imputabilă...

Neexecutarea include orice încălcare a obligaţiilor, inclusiv... mai detaliat executarea necorespunzătoare sau tardivă...

Servus

25 june 2018
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Analizînd comentariu, menționez că urma a se concretiza existența unui contract, or în lipsă acestuia, nu e sens de a cita norma legală, deoarece și temeinicia pretenției se îndreaptă spre zero, fiind în lipsa posibilității de a proba existența unui raport juridic între părți, cît și obligațiile expres asumate de... mai detaliat contract în concurs cu norma legală.

25 june 2018