Pot sa deschid un cont bancar pe numele copilului de 15 ani?

23 may 2020 118

Buna ziua. Eu v-am adresat o intrebare daca executorul poate sa blocheze contul pe care strang donatii pentru tratamentul copilului si mi-ati sugerat sa deschid un cont pe numele unei rude. Pot deschide astfel de cont pe numele copilului de 15 ani?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna ziua Ana,

Deschiderea de cont pentru un copil minor se poate face de catre unul dintre parinti sau de catre tutorele legal al minorului.

Documentele necesare sunt:

• certificatul de nastere al minorului

• actul de identitate al minorului

• actul de identitate al parintelui si/sau al tutorelui legal

24 may 2020