Pot sa fac pasaport copiilor mei fara acordul fostei concubine?

24 march 2018 109

Buna ziua. Pot sa fac pasaport copiilor mei fara acordul fostei concubine? Si pot pleca cu copiii minori dupa hotare fara acordul fostei concubine? Copiii sunt in familia mea. Va multumesc frumos.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna D-le Igor,
Deschideți pagina web de mai jos și o să găsiți răspunsul la întrebarea dvs.
http://www.registru.md/ro/pasaportul-cetateanului-rm/informatii-generale

Trebuie să remarc referitor la plecarea peste hotare cu copiii minori că sunt 2 situații:
1. plecarea pentru perioade scurte până la 90 zile. În acest caz nu aveți necesitate de acorul fostei concubine
2. plecarea peste... mai detaliat hotare cu scopul de a vă stabili acolo cu traiul împreună cu copiii. În acest caz aveți necesitatea de a obține o declarație notarială de la fost concubină prin care este de acord ca domiciliului permanent al copiilor să fie cu dvs peste hotare (indicați țara) pe termen nelimitat.
În cazul în care nu este stabilit domiciliul permanent al copiilor cu dvs și nici fosta concubină nu vă poate oferi o asemenea declarație notarială va fi necesar să vă adresați în instanța de judecatăsă solicitați:
- stabilirea domiciliului permanent al copiilor;
- permisiunea de a perfecta actele copiilor și de a ieși din țară cu copiii.

24 march 2018