Pot sa fiu condamnata la închisoare pentru credite neachitate la timp?

22 february 2021 146

Am 2 credite bancare la bănci diferite, am achitat ratele cu întârziere și mi-au calculat penalități. Ultimele achitări le-am făcut în ianuarie 2021. Din cauză că nu mi-a fost achitat salariiul din noiembrie 2020, nu pot să rambursez creditele menționate. Mă sună de la bancă si îmi spun că mă dau în judecată, că o să-mi blocheze conturile, pună interdicții de ieșire si că pot chiar să ajung la închisoare. Spuneți-mi, vă rog, cum să procedez în așa situație. Am doi copii minori, sunt divorțată, lucrez oficial, dar salariul nu-mi este achitat din noiembrie 2020.

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna d-na Tatiana, vai, vai , cela care ți-a spus acest lucru e om prost. Pentru credite la pușcărie nu te duci, e o chestie civilă și punct. Ce se referă cu restricții, acest lucru îl decide executorul, cînd vor apela în judecată și vor pronunța o hotărîre de incasare,... mai detaliat fii pe pace, acestea nu se fac repede, tu poți să ajungi și la toamnă. De executorul e în drept să-ți blocheze cardul și mai mult n-are cine să se ocupe cu așa ceva.

22 february 2021
Viorel Dodan
  • Advocate

!!! 1000 de juristi 1000 de pareri !!!
La inchisoare pentru credite pute-ti ajunge numai daca se va demonstra ca prin ecscrocherii ati dobindit mai multe credite, sau ati prezentat date false , sau ati falsificat certificate si in multe alte cazuri. Intrebarea suna la plural Credite, inseamna ca nu doar... mai detaliat un singur credit aveti.La inchisoare ajung doar cei care prin actiuniel sau inactiunile lor au savirsit o fapta ilicita care est epedepsita conform CP a RM. Atit timp cit nu ati incalcat legea, maximum o sa va creasca dobinda de intirziere si penalitatea pentru nerambursarea creditelor, sume ce vor creste si creste, plus onorariul executorului judecatoresc.

22 february 2021