Pot să infiiințez SRL dacă sunt în concediul de maternitate?

07 march 2021 21

Bună. Doresc să întemeiez o afacere, un magazin specializat de fructe si legume. Împreună cu soțul am hotărât ca forma organizatorică juridică să fie SRL. La moment sunt la inceputul concediului de maternitate, eu fiind cea asigurata. Aș dori să aflu daca inființarea întreprinderii îmi va afecta sau nu primirea intemnizatiilor? Pot în situația descrisă să fiu fondatoare?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
în calitate de fondator, nu vă va fi afectat concediu de maternitate nici indemnizațiile, urmează să nu reveniți la munca salarială pentru a nu întrerupe concediul de maternitate.

09 march 2021