Pot sa initiez un proces de divort, daca avem copil minor de numai 6 luni?

27 january 2020 117

Avem 2 copii la intretinere unul de 9 ani, al doilea de 6 luni! Vreau sa divortez! E posibil sa-mi aprobe cererea de divort, avand copil atat de mic?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna ziua Elena,

Codul Familiei interzice divortul cind soția e gravida precum si timp de un an de la nastere. Insa, aceasta norma se refera doar la cererea soțului.

Astfel, Dvs puteti desface casatoria.

Pentru o consultatie mai detaliata cu privire la desfacerea casatoriei va sunt la dispozitie.

27 january 2020
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
există o singură limitare În lipsa acordului soţiei, soţul nu poate cere desfacerea căsătoriei în timpul gravidităţii acesteia şi timp de un an după naşterea copilului dacă acesta s-a născut viu şi trăieşte. Astfel sunteți în drept de a solicita divorțul

27 january 2020