Pot să le perfectez copiilor pașapoarte și să plec cu ei în vacanță peste hotare?

28 october 2022 225

Bună ziua. Am doi copii (de 2 și 4 ani). Vreau să plec cu ei la odihnă peste hotare. Copiii, potrivit deciziei instanței, au ramas în grija mea și am certificat de divorț. Fostul soț achită copiilor pensie de întreținere. Pot să le perfectez copiilor pașapoarte fără acordul tatălui și să plec cu ei peste hotare? Mulțumesc!

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna Cristina, nu. N-o săpoți,poți apela la Agenția Servicilor Publice cuo cerere,o să fie respinsă, o să ceară acordul tatălui.

29 october 2022
Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Dacă aveți hotărîrea instanței de judecată prin care copii au rămas să locuiască împreună cu dumneavoastră puteți solicita perfectarea pașapoartelor, la ieșirea din țară veți avea nevoie de acordul tatălui.
.
în cazul în care cererea pentru eliberarea pașaportului se depune de către unul dintre părinții care au desfăcut căsătoria:
1.certificatul de naștere... mai detaliat al minorului;
2.avizul cu privire la anularea, modificarea, rectificarea şi/sau completarea actului de stare civilă – în cazul în care de la naștere au intervenit modificări, rectificări sau completări în datele cu caracter personal ale minorului;
3.buletinul de identitate al minorului, dacă vârsta acestuia este peste 16 ani;
4. certificatul de divorț al părinților;
5. pașaportul precedent al minorului, dacă îl deține, iar în cazul în care acesta a fost pierdut sau furat părintele depune declaraţia de pierdere sau furt al pașaportului;
6. hotărârea instanței de judecată, definitivă și irevocabilă, cu privire la desfacerea căsătoriei părinților, în cazul în care căsătoria a fost desfăcută prin intermediul instanței de judecată sau hotărârea instanței de judecată privind stabilirea întreținerii și domiciliului copilului cu unul dintre părinți sau privind decăderea din drepturile părintești a unuia din părinți.
Părintele căruia i-a fost încredinţat minorul prin hotărârea instanţei de judecată cu privire la desfacerea căsătoriei sau, după caz, cu privire la întreţinerea şi domiciliul copilului minor, depune, în scris, în faţa persoanei responsabile din cadrul serviciului eliberare a actelor de identitate sau prezintă declaraţia sa autentificată de notar sau de alte persoane abilitate prin lege cu astfel de funcţie, din care să rezulte acordul său pentru eliberarea paşaportului copilului

03 november 2022