Pot sa ma eliberez de la lucru in perioada de proba?

21 november 2019 41

A fost încheiat un contract, pe o foia scrie durata nedeterminata, pe alta - durata 3 ani, contractul este modificat. Este inclusă și perioada de proba. Cand am anunțat compania ca nu mai vreu sa lucrez și doresc sa ma concediez, au zis ca sunt obligată sa mai lucrez trei luni, pentru ca așa este indicat in contract sau achit amenda in suma de 50.000 de lei. Pot sa plec in perioada de proba fără sa lucrez trei luni și fără sa le fiu datoare cu acești bani? Ce zice Codul muncii?

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Ceea ce scrie in contract se refera la faptul ca sunteti angajata pe perioada nedeterminata, dar cu perioada de proba.
Faptul ca sunteti inca in perioada de proba NU va anuleaza dreptul de a demisiona.
Trebuie sa depuneti o cerere de demisie la angajator, cu 14 zile inainte... mai detaliat de data dorita pentru demisie.
Angajatorul nu are dreptul sa va conditioneze acceptarea cererii de demisie de plata unor sume de bani.
Depuneti cerere de demisie, lucrati 14 zile, solicitati plata salariului pentru perioada in care ati lucrat si nu v-au achitat, si nu platiti nici o suma de bani.

21 november 2019
Andrei Domenco
  • Advocate

Buna ziua,

Urmează de analizat contractul individual de muncă și careva anexe dacă există în acest sens deoarece o astfel de opțiune companiile le au atunci cînd suporta niște cheltuieli asupra angajaților cu privire la traininguri sau cursuri de dezvoltare profesională pe care le poate proba vis a vis de dvs,... mai detaliat de aceea demisionare dvs implică întoarcerea acestor sume de bani.

În cazul în care nu ați dispus de careva traininguri în acest sens, mergeți după idea expusă de colegul meu mai sus.

21 november 2019