Pot sa ma intorc cu copilul in Moldova fara acordul tatalui?

24 june 2019 19

Am nascut copilul in Turcia, tata este turc, nu sunt si nu am fost casatorita, dar copilul poarta familia tatalui si cetatenie turceasca. Ce trebuie sa fac ca sa ma intorc acasa cu copilul in Moldova, fiindca sunt amenintata ca copilul n-o sa plece si voi ramine fara el?

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Advocate trainee

Bună, Iulia.

Ieșirea de pe teritoriul Turciei este reglementată de legislația acestui stat, care ar putea avea restricții ce ține de scoaterea minorului de pe teritoriul țării fără acordul tatălui.

Contactați un jurist local.

24 september 2019