Pot sa ma pomenesc cu dosar penal?

29 august 2022 288

Buna ziua. Am niste credite nerambursate. Creditorii ma ameninta ca voi avea dosar penal in temeiul art. 238 si 239 CP. Este adevarat ca pot sa ma pomenesc cu dosar penal?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna Dumitru, nu poți să fii tras la răspundere penală pe articole pomenite. Eu vă aduc la cunoștință ce spune Codul penal, eu vă atenționez dispoziția acestor articole Articolul 238. Dobîndirea creditului, împrumutului sau despăgubirii / indemnizaţiei de asigurare prin înşelăciune
... mai detaliat (1) Prezentarea cu bună ştiinţă a unor informaţii false în scopul obţinerii unui credit, împrumut sau despăgubiri / indemnizaţiei de asigurare sau majorării sumei acestora, sau obtinerii unui credit sau împrumut în condiţii avantajoase, dacă prin aceasta au fost cauzate instituţiei financiare, organizaţiei financiare nebancare, asociaţiei de economii şi împrumut sau asigurătorului daune în mărime mai mare sau egală cu 500 unităţi convenţionale,
se pedepseşte cu amendă în mărime de la 1850 la 3350 unităţi convenţionale sau cu închisoare de la 2 la 6 ani, iar persoana juridică se pedepseşte cu amendă în mărime de la 2000 la 4000 unităţi convenţionale cu privarea de dreptul de a exercita o anumită activitate.
(2) Aceleaşi acţiuni care au cauzat daune în proporţii deosebit de mari,
se pedepsesc cu amendă de la 2350 la 3350 unităţi convenţionale sau cu închisoare de la 3 la 8 ani cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de pînă la 5 ani, iar persoana juridică se pedepseşte cu amendă în mărime de la 4000 la 7000 unităţi convenţionale cu privarea de dreptul de a exercita o anumită activitate sau cu lichidarea persoanei juridice.
Articolul 239. Încălcarea regulilor de creditare, politicilor de acordare a împrumuturilor sau regulilor de acordare a despăgubirii / indemnizaţiei de asigurare
(1) Acordarea unui credit, împrumut sau despăgubirii / indemnizaţiei de asigurare cu încălcarea intenţionată a legii, regulilor de creditare, politicilor de acordare a împrumuturilor sau normelor de prudenţă financiară, dacă prin aceasta au fost cauzate instituţiei financiare, organizaţiei financiare nebancare, asociaţiei de economii şi împrumut sau asigurătorului daune în mărime mai mare sau egală cu 500 unităţi convenţionale,
se pedepseşte cu amendă în mărime de la 1350 la 2350 unităţi convenţionale sau cu închisoare de pînă la 2 ani, în ambele cazuri cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de pînă la 5 ani.
(2) Aceleaşi acţiuni care:
a) au cauzat instituţiei financiare, asociaţiei de economii şi împrumut, organizaţiei financiare nebancare sau asigurătorului daune în proporţii deosebit de mari;
b) au condus la insolvabilitatea instituţiei financiare, asociaţiei de economii şi împrumut, organizaţiei financiare nebancare sau asigurătorului,
se pedepsesc cu amendă în mărime de la 2350 la 3350 unităţi convenţionale sau cu închisoare de la 2 la 7 ani, în ambele cazuri cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de pînă la 5 ani.a,ai detailat puteți apela la viberul de pe telefonul +37368669950.

29 august 2022
  • Advocate trainee

Buna ziua,

Daca ati prezentat informatii false pentru obinerea creditelor sunteti pasibili de raspundere penala. In cazul ca informatiile prezentate pentru obtinerea creditelor nu sunt false veti raspunde doar civil, si anume creditorul urmeaza sa isi exercite silit drepturile sale prin intermediul instantei de judecata sau daca exista ipoteca sau... mai detaliat gaj prin procedura simplificata (fara adresarea in instanta de judecata).

Faceti regula cu creditorii dvs, nu lasati asa. Succes

03 september 2022