Pot sa mut copilul in alta scoala fara a schimba viza de resedinta?

06 december 2022 45

Buna ziua! Vreau sa transfer copilul, care merge in clasa 1, dintr-o scoala primara in alta. Am fost la directoarea scolii in care am solicitat transferul, dar ne-a refuzat categoric. A spus ca nu sunt locuri libere si ca oricum asa transfer este posibil doar daca am fi schimbat viza de resedinta. Este adevarat? Pot sa mut copilul in alta scoala fara a schimba viza de resedinta? Multumesc

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua Eugenia.
Potrivit prevederilor art.27 (2) și 29 (2) al Codului Educației
(2) În clasa I sînt înscrişi, în mod obligatoriu, fără probe de concurs, toţi copiii din districtul şcolar corespunzător.
(2) Înscrierea în gimnaziu se face în mod obligatoriu, fără probe de concurs, pentru elevii din districtul şcolar corespunzător.
Astfel, dacă... mai detaliat aveți necesitatea de a schimba instituția de învățămînt pentru a vă facilita acest lucru trebuie de schimbat districtul școlar.
Vă atașez lincul pentru districtele școlare ale mun. Chișinău
https://chisinauedu.md/institutii-primare-si-secundare/

06 december 2022