Pot sa plec peste hotare cu bunicul?

23 june 2022 29

Buna ziua. E posibil sa plec peste hotare cu bunicul daca tutela este facuta pe bunica, iar bunicii locuiesc impreuna?

Jurist comments 1

Sergiu Galeru
  • Advocate trainee

Salut Ion. nu poți, deoarece poți traversa frontiera RM doar însoțit de reprezentantul legal.
”Minorii au dreptul de a ieşi şi de a intra în Republica Moldova doar însoţiţi de unul din părinţi, de reprezentanţii lor legali sau de un însoţitor, desemnat prin... mai detaliat declaraţia reprezentantului legal, autentificată notarial. În declaraţie va fi indicat scopul călătoriei, durata de şedere şi ţara de destinaţie.
Reprezentant legal este persoana desemnată, potrivit legii, să exercite drepturile şi să îndeplinească obligaţiile părinteşti faţă de copil până la atingerea majoratului.”

24 june 2022