Pot să recuperez de la tata pensia alimentară?

04 july 2019 48

Bună ziua. Intrebarea mea este urmatoarea. Pot să recuperez de la tata pensia alimentară pe care trebuia să mi-o achite până la vârsta de 18 ani? Eu acum am trecut de 18 ani.

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Advocate trainee

Bună, Cătălin.

Pensia de întreţinere se încasează de la data adresării în instanţa judecătorească.

Pensia de întreţinere poate fi încasată și pentru perioada anterioară adresării în instanţa judecătorească dacă se va stabili că în perioada respectivă s-au întreprins măsuri de acordare a întreţinerii, dar debitorul întreţinerii (adică tatăl dumneavoastră) s-a eschivat de... mai detaliat la plata pensiei.

Vedeți capitolul 16 din Codul familiei: http://www.legis.md/cautare/rezultate/112685

11 october 2019