Pot să renunț la pensia alimentară pentru copii pe care o încasez prin executor?

16 may 2023 60

Bună ziua. Am o hotărâre de judecată privind încasarea pensiei alimentare de la tatăl copiilor. Am depus documentele la executor și de doi ani încasăm astfel pensia. Dar vreau să mă dezic de ea din cauza problemelor pe care ni le face tatăl copiilor. Nu vreau ca la bătrânețe să ceară întreținere de la copii. Pot să scriu o cerere de renunțare la executor și să oprească transferurile pensiei alimentare?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua Elena.
Dumneavoastră puteţi retrage titlu de la executor, însă indiferent de aceasta în caz de vor apărea circumstanţe în care tatăl copiilor va avea dreptul de întreţinere, copiii vor fi obligaţi să acorde această întreţinere atîta timp cât tata nu a fost privat de drepturile părinteşti.

17 may 2023