Pot să restitui vanzatorului automobilul recent procurat?

28 september 2020 61

Bună ziua. Recent am cumparat un automobil de la o firma din Chișinău, iar peste cateva zile au apărut probleme la motor. Pot restitui automobilul? Ei sunt de acord să-l repare, doar că după așa reparație nu cred că mașina va mai fi în starea ei din uzină!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
totul depinde de contract, dacă considerați că starea după reparație nu va fi una corespunzătoare, ar fi posibil de refuzat sau solicitat schimbarea bunului.
La caz, sunteți consumator, și pe marginea situației puteți contacta pe cei de la Protecția consumatorului pentru o consultație.

01 october 2020