Pot sa revin la serviciu înainte de expirarea concediului de îngrijire a copilului?

01 february 2019 101

Bună ziua! Mă aflu în concediu de îngrijire a copilului. Întrebarea mea suna astfel: pot reveni la serviciu înainte de a expira termenul concediului. Mi s-a sugerat ca nu am dreptul un an de zile?

Jurist comments 1

  • Advocate

Buna!
Da, puteți reveni la serviciu.
Atît concediul parţial plătit, cît şi cel suplimentar neplătit pentru îngrijirea copilului pot fi solicitate şi folosite integral sau pe părţi, în baza unei cereri scrise a salariatului, în orice timp, pînă cînd copilul împlineşte vîrsta de 3 şi, respectiv, 6 ani. În această perioadă,... mai detaliat salariatul poate pleca în concediu sau reveni la serviciu ori de cîte ori are nevoie şi poate beneficia, în conformitate cu art.97 din Codul muncii, de timp de muncă parţial.
În cazul în care salariatul aflat în unul dintre concediile pentru îngrijirea copilului doreşte să reînceapă munca înainte de expirarea termenului concediului, acesta va informa, cu cel puţin 15 zile lucrătoare înainte, angajatorul în scris despre intenţia sa.

04 february 2019