Pot sa radiez tatăl din certificatul de naștere al copilului?

13 january 2021 29

Buna! Nu sunt căsătorită, dar am un copil cu concubinul meu. In certificatul de naștere copilul e scris cu numele meu de familie, dar tatăl este indicat. Eu pot să îl decad din drepturile părintești și să îl radiez din certificatul de naștere?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Decăderea din drepturile părintești poate fi solicitată printr-o acțiunea în instanța de judecată cît și radierea acestuia de la rubrica tată doar că al doilea capăt de pretenție puțin probabil instanța să-l admită.

14 january 2021