Pot să scriu cerere de eliberare din serviciu odată cu cererea de concediu anual?

16 may 2023 35

Bună ziua! Sunt tânăr specialist în al 3-lea an de lucru la școală. Eu vreau să mă eliberez din serviciu după terminarea anului școlar curent. Pot să indic în cerere aceeași dată ca în cererea de concediu anual sau data când se termina concediul?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua Ana.
Puteţi indica ce dată doriţi.
Totul depinde când de fapt doriţi să vă eliberaţi.
Codul muncii prevede că persoana nu poate fi eliberată din serviciu în timpul concediului.
Calculaţi bine să nu beneficiaţi de concediu neacoperit prin muncă ori va trebui să restituiţi concedialele folosite în plus.
Puteţi scrie cerere de demisie... mai detaliat fără a folosi concediu şi veţi primi indemnizaţia pentru concediul nefolosit dar veţi pierde perioada respectivă din stagiu de cotizare.

17 may 2023